Artykuły

Ochrona i pielęgnacja biżuterii

Biżuteria, którą kochamy powinna służyć nam przez długie lata. Dlatego jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami pięknej biżuterii srebrno-bursztynowej warto byłoby zastanowić się nad zabezpieczeniem jej przed ewentualnym uszkodzeniem oraz środkami do jej pielęgnacji.

 

Przede wszystkim powinna być zabezpieczona przed stykaniem się z innymi przedmiotami. W tym celu dobrze jest trzymać każdy wyrób w osobnym woreczku. Najlepiej sprawdzają się w tym woreczki z zamknięciem na paski ze specjalnym klejem. W sklepach jubilerskich znajdziemy całą gamę odpowiednich woreczków, nawet dla unikatowych, dużych wyrobów.

 

Co prawda wygodniejsze w codziennym użyciu są woreczki posiadające tzw.zamknięcia strunowe, ale w długoletniej naszej praktyce zwróciliśmy uwagę, że przy dłuższym w nich przechowywaniu srebrna biużuteria żółknie. Również sama folia traci po pewnym czasie przeźroczystość, a wyroby nie wyglądają na świeże.

 

Aby odzyskać utracony połysk naszej biżuterii lub tylko ją „odświeżyć” najlepiej użyć szmatek jubilerskich do polerowania. Są to niewielkie, różnokolorowe szmatki nasączone specjalnym polerskim płynem. Nie są drogie, za to wygodne, gdyż można ich użyć w każdych warunkach, a jednocześnie niezwykle skuteczne.

 

Unikajmy trzymania srebrnej biżuterii w woreczkach zrobionych ze skóry lub takich, króre mogą zawierać różne kleje. Są one powodem żółtego nalotu na srebrze. Ponadto skóra zawiera śladowe ilości garbników reagujących ze srebrem.

 

W tym miejscu chciałabym również przestrzec przed używaniem wszelkich płynów do polerowania, króre są dostępne w wielu sklepach, nie tylko jubilerskich. Płyn taki ładnie odświeży nam biżuterię srebrną – ale tylko srebrną. Wyroby z dodatkiem bursztynu mogą jednocześnie zostać dotkliwie i nieodwracalnie uszkodzone. Płyn polerski przywróci blask srebru, ale bursztyn w najlepszym razie może zostać zmatowiony.

 

Jeśli możemy się pochwalić znaczną kolekcją osobistej biżuterii wówczas warto jest też zainwestować w profesjonalną szkatułkę do trzymania biżuterii. Są one dostępne w najróżniejszych kształtach, wzorach czy kolorach w wyspecjalizowanych sklepach jubilerskich. Sama szkatułka oprócz swojego czysto praktycznego znaczenia ma też tę zaletę, że potrafi stać się ozdobą niejednego pomieszczenia.

 

Joanna Krupowicz


Manager 
"STENEX ART"